Erilised inimesed aitavad Harku valda ilusana hoida

 

Mul on hea meel tõdeda, et Strantumi tublide töötajate – Vääna-Viti Kodu hooleaaluste - kaasabil on miljon ruutmeetrit meie hooldatavaid haljasalasid ja muruplatse kenasti niidetud ning korrastatud.

Olen lõppeva niitmishooaja töödega igati rahul. Koostöö Vääna-Viti Kodu eriliste inimestega on kulgenud vastastikku usalduslikult ja positiivselt. 

Aaro ja Vääna-Viti töötegijate läbisaamine on mõnus ja sõbralik. Mehed on olnud tublimad, kui Aaro esiti arvatagi oskas.
Mina koos Vääna-Viti töömeestega, kes on olnud tublimad kui ma esialgu julgesin loota. 

Enne seda, kui hakkasime Vääna-Viti Koduga koostööd tegema, meil varasemat kogemust erivajadustega inimeste töölevõtmisel polnud. Koostöö algas suures plaanis juhuse tõttu, mil vajasime kiiresti lisatööjõudu suvehooajal haljasalade hooldamisel. Mäletan, et omas peas juba planeerisin logistikat, kuidas saaks trimmerijõhvi vahetamas või kütust juurde valamas käia, aga selleks ei olnud mingit vajadust. Nende toimingutega sai Viti Kodu elanik ise väga hästi hakkama - ja mina õppetunni, et erivajadusega inimesi ei tasu alahinnata.

Et meil puudus eelnev kokkupuude ja oskus erivajadusega inimestega töösuhetes toime tulla, siis algas kõik n-ö iseõppimise ja vastastikuse tundmaõppimise tähe all. Eks on olnud nii paremaid kui halvemaid päevi. Väga täpselt peab töömaa ja toimingud ette näitama. Samuti peab olema aega, et kuulata, sest rääkida neile meeldib ja teemasid, mida lahata, jätkub. Ja ka tunnustamine on oluline, sest iga pingutus on tunnustust väärt. Seni on meie koostöö sujunud igatahes positiivses trendis.

Julgeme oma kogemuse pealt ka teistele tööandjatele soovitada: võtke võimalusel psüühilise erivajadusega inimesi tööle! Kindlasti ei tohiks neid karta. Tuleb arvestada, et tegemist on inimestega, kellel, nagu ka mitte erivajadusega inimestel, on samasugused soovid ja ootused. Olulised on omavahelised suhted, töö peab meeldima ja samuti peab olema tahe töötada. Kõigil seda ei ole. Samuti tuleb leida inimesele just talle sobiv töö või ülesanne, mida ta väga hästi oskab. Näiteks see, kes niita ei oska, võib olla maailma parim riisuja või luuaga töötaja. Positiivseks on erivajadusega inimeste puhul kindlasti nende (lapselik) siirus ja innukus. Ehk nagu Viti Kodu elanik Jüri mulle ütles: "Meie oleme ikka rõõmsad!"

Aaro Schmalz, Strantum OÜ haldusosakonna juhataja

Popup